bcd
21 بهمن 1401 - 18:11

مولود چاوش اوغلو: بیش از ۹۷ کشور به ترکیه کمک کرده اند

وزیر خارجه ترکیه بر تسهیل کمک رسانی به مردم سوریه در جریان زلزله اخیر تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، وزیر خارجه ترکیه از گسترش کمک های بین المللی به این کشور در بحبوحه بحران ناشی از وقوع زلزله مرگبار خبر داد.

«مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه امروز جمعه در ابتدا از از همه کشورها و سازمان های بین المللی به خاطر حمایت از مردم ترکیه، قدردانی کرد.

وزیر خارجه ترکیه در ادامه اعلام کرد تا به امروز ۹۷ کشور و ۱۶ سازمان به ترکیه کمک کرده اند و ۶۱ کشور با حضور در ترکیه در حال امدادرسانی هستند. بیش از ۲ هزار نیرو برای شرکت در عملیات امدادی به نیروهای فعلی ملحق خواهند شد.

چاووش اوغلو وضعیت در شمال غرب سوریه را نگران کننده توصیف کرد و گفت: ما باید ارائه حمایت بین المللی به مردم سوریه تسهیل کنیم.

وزیر خارجه ترکیه ضمن تقدیر دوباره از جامعه جهانی، تاکید کرد که آنکارا تمام تلاش خود را برای حمایت از مردم سوریه انجام خواهد داد.

بنا به گفته وزیر خارجه ترکیه تاکنون ۱۳ میلیون نفر در زلزله اخیر آسیب دیده اند، بیش از ۶ هزار ساختمان فرو ریخته است، که بهبود شرایط نیازمند گذشت زمان است.

وزیر خارجه ترکیه تاکید کرد در حال حاضر اولویت دولت تامین نیازهای بازماندگان در کوتاه مدت و بلند مدت است.

بامداد دوشنبه زمین‌لرزه بزرگی مناطق جنوبی ترکیه و شمال سوریه را به شدت لرزاند. خبرگزاری فرانسه به نقل از مؤسسه لرزه‌نگاری آمریکا شدت این زمین لرزه را ۷.۹ ریشتر و در جنوب ترکیه اعلام کرده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1032043