bcd
18 بهمن 1401 - 14:54

مشکل "پسماند سراوان" ظرف ۴ سال به طور کامل برطرف می‌شود

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: نخستین برنامه جامع پسماند برای سراوان در استان گیلان تدوین شده و در دو گام چهارساله انتظار داریم مشکل پسماند سراوان به طور کامل حل شود تا شاهد تغییر چهره این منطقه باشیم.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علی سلاجقه اظهار کرد: شاهد اتفاقات خوبی در حوزه محیط زیست هستیم و در راستای عمل به شعار امسال، تا کنون بیش از 200 نشست با شرکت‌های دانش‌بنیان گوشه و کنار کشور برگزار شده است.

وی با اشاره به اینکه با اتکا به ظرفیت‌های داخلی می‌توان به بخش زیادی از نیازهای زیرساختی محیط زیست پاسخ داد، گفت: پیش از این برای سنجش میزان گرد و غبار در مناطق مختلف، دستگاه‌هایی از آلمان وارد می‌شد که هر کدام از آنها 6 میلیارد تومان قیمت داشت. برای اینکه نیاز کشور در این حوزه برطرف شود، به هزار دستگاه نیاز داریم که قطعاً واردات آنها باعث خروج ارز بسیاری می‌شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه تهران هر یک از این دستگاه‌ها را  با 350 میلیون تومان می‌سازند که تاکنون فرایند ساخت آن در تهران، قم و خوزستان آغاز شده است. ما به این سبک اقدامات خلاقانه و نوآورانه نیاز داریم تا بتوانیم مشکلات کشور را با استفاده از توان متخصصین داخلی رفع کنیم.

سلاجقه در رابطه با منشأ گرد و غبار استان خوزستان توضیح داد: پنجشنبه گذشته سفری به این استان داشتم و خوشبختانه فعلاً تمام دشت خوزستان مرطوب است ولی هنوز میزان گرد و غبار آن 1000 پی پی ام است. منشأ 95 درصد گرد و غبار استان خوزستان خارجی است و کشور عراق منشأ اصلی این گرد و غبار است که هنوز اقدامی برای کنترل آن صورت نداده‌ است

وی در ادامه با اشاره به اینکه بخشی از تمرکز سازمان محیط زیست بر ساماندهی پسماند در استان‌های مختلف معطوف شده، گفت: اولین برنامه جامع در این خصوص برای سراوان در استان گیلان تدوین شده است. ابتدا از ورود هرگونه زباله به این منطقه جلوگیری و سپس این محدوده ایزوله شد و اقدامات لازم برای راه‌اندازی تبدیل پساب به آب مورد نیاز بخش کشاورزی صورت گرفته است. در دو گام چهارساله انتظار داریم مشکل پسماند سراوان به طور کامل حل شود تا شاهد تغییر چهره این منطقه باشیم.

معاون رئیس جمهور گفت: یکی از شرکت‌های دانش بنیان کشور با استفاده از تکنولوژی روز می‌تواند صد در صد پسماند عادی را به هیدروکربن‌های سبک و سنگین  تبدیل و آن را به کشورهای اطراف صادر کند که این روند در حال انجام است. خوشبختانه در حوزه پسماند اقدامات مناسبی انجام شده و چرخش مالی 80 هزار میلیارد تومانی آن که به صورت کاملاً کثیف در جریان بود شفاف‌سازی شد.

سلاجقه با اشاره به اینکه این دولت برنامه‌های زیادی در بخش‌های مختلف از جمله محیط زیست داشت ولی تا آمد جانی بگیرد، متحمل هجمه‌های اخیر شد، گفت: هر چند کشور را از داخل و خارج درگیر کرده‌اند ولی قطعاً وضعیت این طور نمی‌ماند و وضعیت اقتصادی بهبود پیدا می‌کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: نفتی که در حال حاضر به فروش می‌رود تمام و کمال صرف توسعه می‌شود ولی اینقدر کمبودها زیاد است که آن چنان پررنگ دیده نمی‌شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1024973