bcd
18 بهمن 1401 - 12:38

چهلمین دوره جایزه کتاب سال؛ تألیفی‌ها گوی سبقت را از ترجمه‌‌‌ها ربودند

دبیرعلمی جایزه کتاب سال به تشریح جزئیات جایزه کتاب سال پرداخت و گفت: امسال برای نخستین‌بار هیچ اثر ترجمه‌ای به برگزیده‌ها راه نیافته است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حمید پارسا‌نیا، دبیر علمی چهلمین دوره جایزه کتاب سال، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ از ارسال 62 هزار و 716 عنوان اثر به دبیرخانه این دوره جایزه کتاب سال خبر داد و گفت:‌ در این دوره 62 هزار و 716 عنوان کتاب چاپ اول که در سال 1400 چاپ شده است،‌ به دبیرخانه ارسال شد و پس از ریزش اولیه،‌ 20 هزار و 9 عنوان کتاب برای داوری و ارزیابی به چرخه داوری وارد شد. 253 اثر  از این میان به مرحله دوم داوری‌ها راه پیدا کردند.

وی ادامه داد:‌ تعداد آثار ارزیابی شده در این دوره به نسیت گذشته با رشد مواجه بوده است،‌ ما در دوره گذشته حدود 12 هزار عنوان کتاب ارزیابی کردیم و در این دوره 20 هزار عنوان بررسی خواهیم کرد.  550 داور در این دوره آثار را داوری کرده‌اند.

پارسانیا با اشاره به تفاوت چهلمین دوره جایزه کتاب سال با دوره‌های قبل گفت: نکته مهمی که این دوره با آن مواجه هستیم،‌ این است که امسال در بخش برگزیده‌ها هیچ کتاب ترجمه‌ای نداریم و از معدود دوره‌هایی است که جایزه کتاب سال برگزار می‌شود و همه برگزیده‌ها تالیف هستند و علاوه بر آن امسال دو تصحیح نیز در میان برگزیده‌ها داریم. در حوزه‌های دین،‌ زبان،‌ علوم خالص‌، علوم کاربردی‌، ادبیات،‌ تاریخ  و کودک و نوجوان برگزیده داریم.

وی افزود: در بخش شایسته تقدیر نیز تعداد آثار ترجمه نسبت به سال قبل کاهش محسوسی داشته است،‌ ما در داوری‌های حوزه ترجمه سخت‌گیری‌های بیشتری داریم.

پارسانیا از ویرایش آیین‌نامه جایزه کتاب سال در این دوره خبر داد و اضافه کرد:‌ آیین‌نامه توسط دبیر و اعضای هیات علمی ویرایش شد،‌ نکات جزئی تغییر یافت. با توجه به پیشرفت علم و گسترش رشته‌های علمی نظر اعضای هیات علمی این بود که در گروه‌های علمی بازنگری صورت گیرد،  تغییراتی در رده‌بندی‌های موجود ایجاد شد،‌ مثلاً گروه «فلسفه و روان‌شناسی» و «اقتصاد و علوم سیاسی» را از از دو گروه به چهار گروه ارتقا داده و هر موضوع را از دیگری تفکیک کردیم. 

وی همچنین از افزایش اعضای هیات علمی از 11 نفر به 15 نفر خبر داد و یادآور شد: در این دوره داوری‌ها تخصصی‌تر و موشکافانه‌تر شده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1024529