bcd
18 بهمن 1401 - 18:41

پوشش بیمه‌ای مناطق کم‌برخوردار همدان به صد درصد رسید/ 22 هزار نفر بیمه سلامت شدند

مدیرکل بیمه سلامت استان همدان با بیان اینکه پوشش بیمه‌ای مناطق کم‌برخوردار را به صد درصد رساندیم گفت: ۲۲ هزار نفر از مردم این مناطق بیمه شدند.

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، فریبرز نیاستی بعد از ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اقدامات شاخصی طی سال ۱۴۰۱ در راستای پوشش تعهدات بیمه‌ای و مالی و نیز حمایت‌های بیمه‌ای در چارچوب اقدامات قانونی انجام شده که تاکنون نیز برآیند کار مثبت بوده و این مهم از سوی بیماران انعکاس داده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه امسال توسعه نظام ارجاع و پزشک خانواده شهری را در استان داشتیم گفت: امروز ۲۳۳ هزار نفر از جمعیت استان که اغلب هیچ گونه‌ بیمه‌ای نداشتند، زیر پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند.

مدیرکل بیمه سلامت استان همدان با بیان اینکه در حال حاضر ۱۴۰ پزشک، در قالب پزشک خانواده شهری با بیمه سلامت استان قرارداد دارند و خدماتی را به بیماران ارائه می‌دهند عنوان کرد: از طریق نظام ارجاع خانوارهایی از لحاظ بیماری فشارخون، دیابت و سایر عوامل بیماری، ویزیت شده و تشخیص‌های به موقع بیماری انجام می‌شود.

وی بیان کرد: تا اسفندماه سال ۱۴۰۰، ۹۶ پزشک با بیمه سلامت قرارداد داشتند که خوشبختانه امروز با رشد ۶۰ درصدی مواجه هستیم و به ۱۴۰ پزشک رسیده است.

حمایت رایگان از ۲۱۶۷ بیمار خاص همدان

نیاستی با اشاره به خدمات بیمه سلامت به ۲ هزار و ۱۶۷ بیمار خاص در همدان خاطرنشان کرد: پنج گروه از بیماری‌ها به عنوان بیماری‌های خاص زیر پوشش خدمات بیمه سلامت هستند که شامل MS، تالاسمی، هموفیلی، پیوند کلیه و دیالیز است.

وی با بیان اینکه امسال  ۱۰۷ بیماری نیز در قالب بیماران صعب‌العلاج زیر پوشش حمایتی بیمه سلامت قرار گرفتند تاکید کرد: اقدام مهمی در این زمینه صورت گرفته و از تحمیل هزینه‌های کمرشکن به بیماران جلوگیری کرده است.

مدیرکل بیمه سلامت استان همدان خاطرنشان کرد: از یکم مهرماه امسال مکلف شدیم هزینه بیماران صعب‌العلاج را تا سقف ۵۰ میلیون تومان پرداخت کنیم که البته در صورت بالا بودن هزینه‌ها، امکان دریافت مجوز از سازمان بیمه سلامت و افزایش حمایت تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان وجود دارد.

وی با بیان اینکه این پرداختی‌ها بازخورد خوبی در بین بیماران داشته است کند گفت: درخواست دادیم لیست هزینه بالای ۱۵۰ میلیون تومان بیماران نیز احصا شود تا ۵۰ میلیون تومان دوم نیز به حساب آنها واریز شود که تاکنون بیش از ۱۰ نفر شناسایی شده‌اند.

نیاستی یادآور شد: در این میان سعی شده بیماران سخت‌درمان درگیر مراحل بروکراسی اداری نشوند که با کمترین تشریفات اداری مبالغ به حساب آنها واریز شده است.

واریز یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان به حساب بیماران صعب‌العلاج

وی از پرداخت بیش از یک‌میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان به حساب بیماران خاص خبر داد و افزود: به بیش از ۱۴۰ پرونده رسیدگی شده است ضمن اینکه سقف ریالی محدود در پرداخت نداریم.

مدیرکل بیمه سلامت استان همدان با اشاره به اینکه اعتبارات امسال ۵ میلیارد تومان بوده است خاطرنشان کرد: احتمالا  سال ۱۴۰۲ تعداد حمایت از بیماری‌ها و سقف پرداخت برای هزینه درمان بالا خواهد رفت که خبر امیدبخشی است.

 وی با اشاره به اینکه با تنها مرکز رادیوتراپی همدان که به صورت خیریه فعالیت دارد، قراردادی به منظور دریافت تخفیف برای بیماران منعقد کردیم گفت: در حال حاضر یک بیمار با هزینه مثلا ۸۰ میلیون تومان، کمتر از ۱۰ درصد یعنی ۸ میلیون تومان را پرداخت می‌‌کند و مابقی در قالب تخفیف و پرداختی بیمه سلامت است.

نیاستی با بیان اینکه در حال حاضر فردی نیست که در استان همدان بیمه نباشد تصریح کرد: کسانی که بیمه نشده بودند به طور خودکار و از طریق کد ملی زیر پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند که جمعیت بیش از یک‌میلیون و ۳۷ هزار نفری یعنی ۶۰ درصد جمعیت استان را شامل می‌شوند.

۶۰۰ زوج نابارور زیرپوشش حمایتی بیمه سلامت

 وی با بیان اینکه سال گذشته خدمات درمان بیماری نازایی و حمایت از زوجین نابارور آغاز شد که اقدام خوبی بود و تاکنون ۶۰۰ زوج زیر پوشش حمایتی قرار گرفتند عنوان کرد: یک‌میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان اعتباراتی بود که در این زمینه هزینه کردیم در حالی که سال گذشته این مبلغ ۳۸ میلیون تومان بود و امسال جهش چشمگیری داشتیم.

مدیرکل بیمه سلامت استان همدان با بیان اینکه در راستای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت زوجین نابارور می‌توانند تا سن ۴۹ سالگی و تا سه دوره درمانی از خدمات درمانی نازایی و ناباروری به صورت بیمه‌ای بهره‌مند شوند اضافه کرد: بیمه‌شدگان با مراجعه به مراکز دولتی و خصوصی طرف قرارداد ۱۰ درصد تعرفه دولتی هزینه‌های درمانی نازایی و ناباروری را بر اساس ضوابط مربوطه پرداخت می‌کنند و ۹۰ درصد هزینه‌ها توسط بیمه سلامت پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه پوشش بیمه‌ای مناطق کم‌برخوردار را به صد درصد رساندیم که اقدام حائز اهمیتی است خاطرنشان کرد: ۲۲ هزار نفر از مردم مناطق کم‌برخوردار بیمه شدند و ثبت‌نام آنها طوری پیش رفته که میز خدمت را در محل زندگی آنها تشکیل دادیم و کار انجام شد.

نیاستی با بیان اینکه اگر فردی بیمه نیست می‌تواند به اداره کل بیمه سلامت مراجعه و رایگان بیمه شود تاکید کرد: البته بیمه سه دهک اول رایگان است و از دهک چهار به بعد باید هزینه‌ای پرداخت کنند اما سیاست سازمان بیمه سلامت فعلا بر این بوده تا پایان سال تمام دهک‌ها رایگان بیمه شوند.

بیمه رایگان افراد فاقد بیمه تاپایان سال 

مدیرکل بیمه سلامت استان همدان بیان کرد:‌ با پیگیری‌ها و حمایت‌ها توانستیم با دو مرکز درمانی خصوصی بوعلی و کلینیک جراحی محدود افق با مراجعه بالای بیماران بیمه سلامت به این مراکز قراردادی منعقد کنیم تا هزینه‌های آنها در این بخش نیز زیرپوشش بیمه‌ای قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیمه سلامت با ۸۸۴ مرکز درمانی قرارداد دارد که امسال نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد رشد داشته است به طوری که سال گذشته ۷۸۵ مرکز بود گفت: امسال با ۳۰ مرکز دفتر پیشخوان نیز قرارداد بستیم که ۳۰ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته و هدف نیز کاهش مراجعات حضوری بیماران در مراکز ارائه دهنده خدمات است.

نیاستی ادامه داد: البته بر اساس خدمت ارائه شده در این دفاتر بیمار هزینه‌ای پرداخت نمی‌کند و بیمه سلامت هزینه‌ها را پرداخت خواهد کرد.

وی با بیان اینکه از اقدامات بی‌نظیر سال ۱۴۰۱ این بود که در راستای سندبالادستی و اهداف دولت طرح «دارویار» اجرا شد عنوان کرد: طرح «دارویار» طرحی بسیار چالش‌برانگیز و خطیری است که اگر پیش‌بینی‌های لازم انجام نمی‌شد امکان داشت با مشکلاتی مواجه شویم در حالی که خوشبختانه با اقدامات اثربخش کمتر با مسائلی همراه بود.

 مدیرکل بیمه سلامت استان همدان تولید دارو با نرخ واقعی، جلوگیری از قاچاق خروجی کالا و مراجعه بیماران  واقعی به داروخانه‌ها و نیز قرار گرفتن ارز دارویی در اختیار مصرف کنند را از مزایای طرح «دارویار» برشمرد و گفت: پرداخت به موقع و سریع مطالبات نیز از دیگر اقدامات مهم است به طوری که وقتی یکم هر ماه نسخه‌ای تحویل ما می‌شود، چهارم همان ماه و در کمتر از سه روز پول به حساب داروخانه‌ها واریز می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تاکنون با ۳۵۴ داروخانه بخش خصوصی، دولتی و روستایی تسویه شده است عنوان کرد: تا پایان دی‌ماه مطالبات تمام پزشکان عمومی و خصوصی نیز پرداخت شده که این نوع پرداخت‌ها بی‌نظیر است.

نیاستی از پرداخت مطالبات آزمایشگاه‌ها و مراکز تصویربرداری تا پایان آذرماه خبر داد و در ادامه به استقرار نیروی فنی در داروخانه دانشگاه علوم پزشکی نسبت به تأیید داروی بیماران به منظور افزایش رفاه حال بیماران و افزایش رضایتمندی بیمه‌شدگان و نیز کاهش تردد بیماران صعب‌العلاج و بیماران خاص اشاره کرد و گفت: یک نفر کارشناس فنی بیمه سلامت در داروخانه دانشگاه علوم پزشکی همدان برای تأیید نسخ دارویی بیماران خاص و صعب‌العلاج مستقر شده است.

وی با بیان اینکه در راستای حمایت از بیماران پیوند، به حساب فردی که اهداکننده پیوند باشند ۴۰۰ میلیون ریال واریز می‌شود افزود: خوشبختانه روند سلامت و پوشش بیمه‌ای در کشور همواره روبه رشد بوده و در دولت سیزدهم نیز توجه ویژه‌ای به این منظور شده است.

مدیرکل بیمه سلامت استان همدان با بیان اینکه از اقدامات خوب دیگری که انجام شده آن است که نسبت به افزایش دسترسی به خدمات، سقف تمام مراکز توان بخشی و فیزیوتراپی برداشته شده گفت: در ۱۰ ماهه امسال در بخش درمان و دارو قریب به ۶۰۰ میلیارد تومان به موسسات طرف قرارداد، بیمارستان خصوصی و ... بابت خدمات پرداخت شده است.

وی  با بیان اینکه یک میلیون و ۳۸ هزار جمعیت بیمه‌شده استان در پنج صندوق بیمه‌ سلامت عضویت دارند گفت: در صندوق روستائیان ۶۱۵ هزار و ۵۰۴ نفر، صندوق سلامت همگانی ۲۲۸ هزار و ۶۹۳ نفر، صندوق کارکنان دولت ۱۱۹ هزار و ۴۶۰ نفر، صندوق سایر اقشار ۷۰ هزار و ۸۸۴ نفر و صندوق ایرانیان ۳ هزار و ۷۵ نفر زیرپوشش بیمه سلامت هستند.

۸۴۴ هزار نفر از جمعیت همدان زیر پوشش رایگان بیمه سلامت

مدیرکل بیمه سلامت استان همدان تأکید کرد: ۸۱ درصد از جمعیت بیمه‌شدگان استان در دو صندوق روستاییان و بیمه سلامت همگانی یعنی جمعیتی بیش از ۸۴۴ هزار نفر به صورت رایگان زیر پوشش بیمه سلامت استان هستند.

وی از اجرای صد درصدی طرح ملی نسخه‌نویسی الکترونیک در استان خبر داد و افزود: این طرح به عنوان زیر ساخت تشکیل پرونده الکترونیک سلامت شهروندان، در حال حاضر در تمام مؤسسات درمانی خصوصی و دولتی طرف قرارداد در استان همدان به صورت ۱۰۰ درصد اجرایی شده است.

نیاستی کاهش خطاهای مربوط به نسخه‌خوانی در داروخانه‌ها، مدیریت و ساماندهی هزینه‌های نظام سلامت کشور، صرفه‌جویی در مصرف کاغذ و رفع مشکلات مربوط به حفظ و نگهدای سوابق پزشکی را از فواید طرح نسخه‌نویسی الکترونیکی برشمرد و ادامه داد: تسریع در انتقال و رصد داده‌ها، پایداری اطلاعات، کاهش خطا، پایش و نظارت فنی و دقیق و نیز صرفه‌جویی در هزینه‌ها از مزیت‌های دیگر طرح است.

 وی با اشاره به اینکه سازمان بیمه سلامت در توسعه خدمات موفق به کسب نشانگر عالی با رتبه ۸ در بین ۱۷۰ سازمان شد گفت: در حال حاضر تمام داروخانه‌های استان نسخه‌نویسی الکترونیک انجام می‌دهد و بیمه سلامت همدان در کنار دو استان دیگر، پیشگام در اجرای طرح نسخه‌نویسی در مراکز روستایی شده است.

مدیرکل بیمه سلامت استان همدان با بیان اینکه وزارت بهداشت در بهترین شرایط تامین کننده ۲۵ درصد سلامت جامعه است و ۷۵ درصد آن بر عهده دیگر سازمان‌هاست خاطرنشان کرد: پیشگیری موضوع پیش‌تشخیص یا تشخیص زودهنگام مهم است و باید مطالبه‌گری در این زمینه صورت گیرد تا افراد در معرض خطر زودتر به تشخیص بیماری بپردازند و درمان شوند.

پایان پیام/89026/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1025761